DEĞERİNİZİN FARKINDA OLUN

Bazı zamanlarda olaylar karşısında çok fazla üzülürsünüz. “Her şey bitti, bir daha bu dersler düzelmez, bu son şansımdı” diye devam eder olumsuz cümleler. Derslerimiz, insanlar ile olan iletişimimiz, başarısızlıklarımız konusunda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bir gün çalıştığınız dersten sıfır almışsınızdır. İnsanlar sizi yanlış tanıyıp kötü yorumlar yapmış olabilir. Böyle olaylar hayatımız boyunca sıralanır durur. Bu gibi durumlar karşısında bunalıma girmekten ve kendinizi hayattan soğutmak yerine yapacağımız daha akıllıca şeyler vardır. Önce kendinize değer verin ve farkınız varın. İşte bu aşamada psikoterapi yapmaya başlarsınız. Temel lise ve Kurs öğrencilerinin faydalanabileceği rehberlik servislerinin verdiği hizmetler sayesinde gereksiz bunalımlardan kurtulabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse, sanat akademisine giremediniz çizdiğiniz resimler yeterli değildi, fakat bilişim sektöründe gösterebileceğiniz başarıların farkındasınız. Bu gibi durumlarda sizin hakkınızda olumlu veya olumsuz yorumlar yapılacaktır. Gerek tanıdıklarınız gerekse tanımadıklarınız tarafından. Bu durumlar karşısından sizi tanımayanların olumsuz yorumları yerine, tanıdıklarınızın yaptığı olumlu yorumları dikkate alın. Alın ki mücadele hırsınız kaybolmasın. Yani bardağın dolu tarafından bakın. Temel lise bünyesinde bulunan rehberlik servislerinin yardımı ile hayat karşısında nasıl durmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz ve bu yolda rehberlik servisleri öğrencilere yardımcı olacaktır.

Kendinizin değerini bilin, yapabileceklerinizin iligi alanlarınızın farkında olun. Ancak kendinize sahip olmadığınız değerleri biçmeyin. Hayatta yaşamış olduğunuz olumsuz durumlardan tecrübe edinin ve kendinize ders çıkarın. Temel lise ve Kurs öğretmenleri edindikleri bilgi ve tecrübelerini öğrencilerine aktarır. Mantığınızı hiç bir durum karşısında elden bırakmayınız.

Öğrenciler temel liselerde bulunan rehberlik servisleri sayesinde kendi sorunlarını kolayca halledebilecek.