SEVGİLİ GENÇLER

Temel lise öğrencilerince:

Şu an yaşamakta olduğunuz lise yılları hepiniz için bir dönüm noktası niteliği taşıyor. Ortaokul yıllarında dengeli ve uyumlu bir çocukkten, buraya güç beğenen ve çabuk tepki gösteren birer “ergen” olarak geldiniz. İlgileriniz arttı, hevesleriniz farklılaştı. Bir tarafdan sorunlarınızı çözmeye çalışırken bir tarafta da geleceğe hazırlanıyorsunuz. Zaman zaman ailenizle, öğretmenleriniz ile çatışmalar yaşıyorsunuz. Bütün bunlarla baş edebilmeyi öğrenebildiğiniz ölçüde mutlu olma şansını yakalayabilirsiniz. Aslında bu tür çatışmalar yaşamın bir parçasıdır. Çünkü, çatışma ve çelişkiler olmadan yaşamda sağlıklı bir şekilde yetişkinliğe adım atamazsınız. Çatışmaların en önemlisi aileniz ile olandır. Sizler ailenizden anlayış, özgürlük ve en önemlisi güven duymalarını beklersiniz. Sizi çocuk olarak değil yetişkin olarak görmeleri, bağımsızlık çabalarınızı desteklemelerini istiyorsunuz. Bazılarınız kısmen bunlara karşılık bulurken, bazılarınız ise beklentilerinize karşılık bulamadığınız için kendilerini yanlız hissediyor. Önemli olan ortak noktaları bulmaktır. Sesiz kalmak yerine konuşmayı tercih ederek kendinizi ifade etmelisiniz. Anne ve babanızın önemsemediği tecrübeleri, ileride sizin de benimseyeceğiniz tecrübeler olacaktır. Temel liselerde bulunan rehberlik servisleri ile öğrenciler, hayata erken hazırlanarak ileride sıkıntı görmeyerek kolay bir şekilde hazırlanacaktırlar.

Sıkıntı duyduğunuz konulardan bir diğeri ise okul yaşantınız ile alakalıdır. Öğretmenlerinizin size yakın olmadığından, derslerin ağırlığından yakınırsınız. Temel lise öğretmenleri, öğrencileri ile son derece yakın ve birebir iletişim halindedir. Temel lise öğrencileri, öğretmenleri ile iletişim halinde olacağı için okul sıkıntıları en aza inecektir. Önemli olan sizin ilgi ve yeteneklerinize uygun ideallerinizin olmasıdır. İdeali olmayan, ne yapmak istediğini bilmeyen gençler hayatta bir şey kazanma, planlı ve düzenli çalışma alışkanlığı kazanması güçleşir. Temel lise öğretmenleri son derece disiplinlidirler. Buda öğrenciye yansır, öğrenci kendisine bir hedef belirler ve o yolda gider. Hedefi olmayan öğrenci sıradan bir şekilde hayatını geçirir. Yeteri kadar  çalışmadığınız sınavlar için kaygı duyabilirsiniz. Önemli olan bu kaygısı belirli bir seviyede tutabilmek ve öğrenmeye dayalı çalışma yapmak gerekir.

Bunun dışında arkadaş edinme, toplum için uygun bir birey olarak yetişmek, bir kişilik özelliği olan “heyecan faktörünü kontrol altına alabilmek” gibi sıkıntılarınızın olduğu da bir gerçektir. Temel lise öğrencileri rehberlik servislerinden yardım alarak bu tür korku ve kaygıları kontrol altına almayı başarabilirler.

Sevgi, saygı dolu başaralı günleri birlikte yaşamak dileği ile.