DEĞERLERİNİZİ ORTAYA KOYUN

Bazı zamanlarda çevremizde gelişen olaylara bir anlam veremeyiz. Belki bizim açımızdan bakıldığında normal olan davranışlarımız belikide sevilmeyen konuma düşebilirsiniz. Bazı kişilere karşı yapmacık davranışlar, aldatmacalar, sahte tebessümler gibi davranışlardır. Bütün bunlar sizin kişiliğinizi ortaya koyar. Kişiler toplumda düşünceleri, görüşleri ile yer bulurlar. Peki, insanlara düşüncelerini açıkca belirtmeyen ve her fırsatta rol yapma gereksimi duyan kişi kendinden ödünler vermiştir. Bu da oluşmamış tam olarak oturmamış bir karakterin göstergesidir. Prensiplerinizi oluşturun ve bunlara uyun.

Temel lisede bulunan öğretmenler planlı ve disiplinlidir. Ayrıca bunları eksiksiz olarak öğrencilere aktarabilmektedirler. Hiç kimseye göre insan olmayın. Kendi kişiliğinizi yaratın. Size karşı yapılmasını istemediğiniz durumları belirtmekten asla çekinmeyin. Topluma aykırı davranışlar sergileyen, konuşmalarında, davranışlarında çevresindeki insanlara zarar veren, toplumun değerlerini hiçe sayan insanlara karşı onları yola getirecek davranışlarda bulunun. Kişileri imtiyazlı hale getirmekten vazgeçersek  toplumsal sınıflandırma olmayacaktır. Hoşlanmadığınız durumlar karşısında duruşunuzu ortaya koyun birilerine yaranmak için kişiliğinizden vazgeçmeyin. Hayatta ki düşüncenize sahip çıkın ve düşüncelerinizi söylemekten çekinmeyin.

Temel lise öğretmenleri, öğrencilerinin düşüncelerine saygı duyar, onları dinler ve iletişime geçer. Böylece temel lise öğretmeni ve öğrencisi arasındaki yakınlık artarak temel lise öğrencisi toplum içinde çekinmeden kendini ifade etmekten çekinmeyip, düşüncelerini söyleyebilir.

Değerlerinize Sahip Çıkın!