Dershane Kapatılıyor Temel Lise Açılıyor

Dershanelerin temel amacı ülkemizde yeterli olmayan eğitim açığını kapatmak,devletten bağımsız biçimde, lys, ygs, dgs gibi sınavlara öğrencileri hazırlamak ve onlara bir üst seviye eğitim vermekteydi. MEB’in aldıkları karar gereği 1 Eylül 2015 yılında dershaneler tamamen kapatılarak onların yerine MEB’e bağlı eğitim veren temel lise açılacaktı. Bu karara itiraz eden dershane sahipleri Anayasa Mahkemesine başvurmuş, ve Anayasa Mahkemesinin verdiği kararla bu dershanelerin kapatılması iptal edilmiştir.

Peki dershanelere ne olacak ?

Dershane sahiplerinin önlerine üç seçenek sunuldu. Birincisi “temel lise” adı altında özel okullar kapsamına alınarak MEB’e bağlı hizmet vermesi. İkincisi okul müfredatına yardımcı olup öğrencilerin ödevlerini yapabilecekleri, çözemediği sorularda yardımcı olacak “etüt merkezi” olarak eğitim vermesi. Üçüncüsü ise kurs adı altında eğitim vermeleri. Kurs olacak olan dershaneler istedikleri üç dersten kurs açabilecekler. Ve bu kurslarda okuyan öğrenciler e-okul sistemine kayıtlı olacak. Ve aldıkları hizmet, saati, dersler, ücret gibi konular e okulda görülebilecek.

 

Temel liseye dönüşecek dershaneler

Dershaneler kapatılıyor temel lise açılıyor konumuzun adı buydu ve bu noktada oraya değinceğiz. Temel liseye dönüşmüş olan dershaneler diploma verebilme yetkisine sahip olacak. Temel liselere ortaokulu bitirmiş her öğrenci kayıt, nakil yaptırabilecektir. Teme llislerde 12 öğrenci sayısı bulunur. Gün içinde derslerden bağımsız olarak etüt yapılabilir. Donanım temel lise haftalık 35 ders verir, kalan zamanlarda sınavlar yapar. Ayrıca her cumartesi günü Türkiye genelinde yapacaği deneme sınavıyla öğrencilerin seviyelerini ölçer. Temel liselere kayıtlı her öğrenci e-okul sistemine de kayıtlıdır. Diğer liselerden farkı tamamen üniversiteye çalışma odaklı eğitim almalarıdır. Temel liselerde serbest kıyafet uygulamasına gidilecek, üniversitede gerekli olmayan dersler sınavlarla verilecektir. Ayrıca donanım vip temel lisesi sizlere her ay psikolojik terapi, eğitim koçu hizmeti sunuyor ve üniversite kazanmaya odaklı disiplinli bir ortam vaad ediyor.