EĞİTİMİN CİDDİYETİ

İnsan gözünü dünyaya ilk açtığı andan itibaren eğitim sürecine başlar. Dünya ile tanışmanın ardından önce yaşamsal faaliyetlerini nasıl sürdüreceği konusunda eğitim hayatına adım atmış olur. Nasıl tek başına yemek yiyeceğini, nasıl konuşacağı, nasıl yürüyeceği gibi yaşamsal faaliyetlerini öğrendiği süreç eğitim sürecidir. Yaşamsal faaliyetleri tek başına sürdürmeyi başarmak insanın kendii kanıtladığı ilk andır. Okul hayatının başlangıcı ise artık insanın kendine bir yol çizmeye başladığı zamandır. Eğitim en nihayetinde birey olma, kendine bir hayat kurma mücadelesindeki insanın yolunu çizer.

Eğitimci bu süreçte bir rehber görevini üstlenir. Temel liselerde bulunan rehber öğretmenler, öğrenciler ile özel olarak birebir ilgilenir. Herhangi bir sıkıntısında rehber öğretmen tarafından çözüm yolları üretilerek öğrencinin toplum adına iyi bir birey olarak yetiştirmesini sağlar. Kişinin fikir ve bilgi sahibi olmasına yardımcı olmasının yanısıra ona özgüveni, insani değerleri, merhametli olma gibi derler öğretir. Bir birey yetiştirmek gibi önemli ve özel bir hedefi olan eğitim, mutlaka güvenilir ve özverili kişilerin ürettikleri sistemler üzerinden yürütülmeli.

Eğitimin ciddiyeti her atılan adımın bir kez daha düşünülmesi gerektiğini hatırlatmalıdır. Temel lise öğretmenleri eğitimin gerekli ciddiyetinde olan, yetişecek bireylerin onların ellirinde olduğunu bilen kişilerdir. Temel lise öğretmenleri, öğrencilerine gerekli yolları göstererek onları hayata hazırlarlar. Temel lise öğretmenleri gerekli ciddiyete sahip olup öğrenciler ile nasıl iletişime geçeceğini bilirler. Temel lise hizmetleri öğrenciyi geleceğe hazırlar ve onları bilinçli bir birey haline getirirler.