Fizik Dersinin ÖSYM Soruları Nasıldır ?

Fizik dersi ÖSYM sorularının konuları YGS ve LYS olmak üzere iki ana bölümde incelenebilir. Üniversite sınavının ilk aşaması olan YGS sınavında sorular genel olarak 9. Sınıf (lise 1) konularından çıkmaktadır. YGS sınavında fizik soruları yorum ağarlıklı olup, dikkat ise çok önemlidir. Kesin olarak emin olduğunuz soruları tekrardan kontrol etmeniz gerekebilir. Sınav heyecanından dolayı yanlış okunmuş olabilir. YGS müfredatındaki soru çeşitleri uzun zamandan beri sorulduğundan gerek sınavda çıkan sorular gerekse kitapların sorduğu sorular olarak çok fazla sayıda soru çeşiti bulunmaktadır. Bütün soru türlerini öğrenmek zaman kaybına yol açacağından dolayı, konunun temelini öğrenmek daha faydalı olacaktır. Temel lise öğrencileri, kaliteli ve farklı yayınlardan oluşan konu anlatım ve soru kitapçıkları ile öğrenciler konunun temelini daha sağlam ve kolay şekilde öğrenebiliyor.

Üniversite sınavının 2. Aşaması olan LYS sınavında ise çok fazla konu ve formüller olmakla birlikte, soru çeşiti en az YGS kadar farklılık göstermektedir. LYS sınavına yönelik çalışılırken konuyu anladıktan sonra konuların klasik sorularını anlayarak çözmemiz yeterli olacaktır. LYS sınavına hazırlanırken başlıca soru tiplerini öğrendikten sonra konuyu çalışmak daha da fayda sağlayacaktır. Temel lise sayesinde okul sonrası etüt ve birebir özel dersler, sınavda çıkabilecek soru türlerini önceden görmüş oluyor ve sınava bilnçli bir şekilde giriyor.

YGS sınavında fizik soruları, konu bilgisi az fakat fazlaca yorum ve dikkat gerekmektedir. LYS sınavında fizik ise sorularda konu bilgisi ve formüller esastır.  Konunun temelini ve formülleri bilen öğrenci için çözülen sorularda hata yapma oranı çok azdır.  Sorularda bilinenler yapılmakta bilinmeyenler ise genelde boş bırakılmaktadır.

Temel liselerde ise direkt üniversite odaklı bir eğitim sistemi olduğundan dolayı temel lise öğrencileri üniversite sınavlarına (YGS, LYS) bilinçli bir şekilde gireceklerdir. Bu avantaj da temel lise öğrencilerini diğer öğrencilere oranla daha önde yapacaktır. Temel liselerde öğrenci ile birebir iletişim kuran tecrübeli öğretmenler sınava girecek olan öğrencileri bilinçli bir şekilde eğittiği için öğrenciler sınavlarda çıkacak olan soru çeşitlerine yabancı kalmayacaktır.