TEMEL LİSE ÖĞRENCİ REHBERLİĞİ

Rehberlik öğrenciliğin her aşamasında, sağlıklı ve duyarlı bir toplum için gereklidir. Rehberlik hizmetleri sorumluluk sahibi bireylerin ortaya çıkmasında önemli basamaklardan biridi. Sorumluluk sahibi bir nesil tüm yaşamını başarılar ile doldurabilir. Böylece sorumluluk sahibi duyarlı kişilerden oluşan bir toplum halini alırız. İlkokul çağından itibaren eğitim – öğretimin her döneminde ve zamanında yapılacak rehberlik ile bunları aşabiliriz. Temel lise, alanında uzmanlaşmış olan rehber öğretmenler ile, öğrencilere tüm okul dönemi boyunca en iyi şekilde rehberlik hizmeti sunacaktır.

Her bireyin kendine has bir şekilde öğrenme yolları ve farklı şekilde yetenekleri vardır. Temel lise bünyesinde rehberlik servisleri, bireye özel sorunların çözümü için gerekli olan bilgileri, kişinin isteklerini ve özelliklerini tanımasında yardımcı olan bir hizmet alanıdır.

Sınavlara hazırlanmanın programı ve ciddi çalışmanın yanında, rehberlik desteğinin gerektiğini hepimiz biliyoruz. Sınava hazırlığın nasıl olacağını ve bilinçli bir şekilde hazırlanma süresinde nasıl planlanacağını öğrenmesinde rehberlik servisleri devreye giriyor. Temel lise öğrencileri, rehberlik desteği ile  sınava hazırlıkta gerekli olan plan ve programı alırlar ve bu hazırlık süresinde ne tür zorluklarla karşılaşıp, bu zorlukların nasıl üstesinden gelebileceğini temel liselerde bulunan rehber öğretmenleri öğretir. Bu zorlayıcı koşulların altında bunalan ve başarısızlık korkusu ile kıvranan öğrencilere veliler şahit oluyor fakat nasıl davranacaklarını  bilmiyorlar. Bu sürecin sizin için sorunsuz ve keyifli geçmesini istiyorsanız ihtiyacınız olan rehberliktir. İşte tam bu sırada veliler, temel liselerde ki rehberlik servislerinden gerekli yardımları alabilirler.