Psikolog Desteği

Temel Lisemizin psikoloğu Temel Lise öğrencilerine veya dışarıdan gelen öğrencilere çeşitli testler yaparak durumlarını kontrol eder, dikkat dağınıklığı, konsantrasyon bozukluğu, sınav kaygısı, stres ve benzeri gibi psikolojik sorunlara çözüm üretir, seanslar halinde süreç işler.

İnsan yaradılışta mükemmel bir varlıktır. Fakat bu mükemmel varlık, bazı olumsuz durumlar, bireysel sorunlar, çevresel faktörler nedeni ile sürekli duyguları ve hayat gerçekleri arasında gel-gitler yaşayıp ruhen hasar görebilir.

İçinde yaşadığımız ortam, kültürümüz, mahalle baskısı denilen etken ve ulaşmak istediğimiz hayaller ile sevdiklerimizin bizi görmek istediği yerler bize birçok olumsuz etken olarak geri döner. Bunlar da insanda korku, kaygı, gibi düşüncelerle ruhumuzda olumsuz tetiklemeler yapar. Bu durum zamanla birikerek insanda psikolojik sorunlara yol açabilir.

Bundan kısa zaman önce psikolojik sorunları olan insanlar psikolojik destek almaktan çekinirdi. Psikologlara deli doktoru olarak bakılır bu nedenle de onlardan psikolojik destek almanın halkın gözünde olumsuz bir izlenim bırakacağı kanısı herkeste vardı. Fakat gelişen teknolojiler ile bilinçlenen insanlar, kitle iletişim araçları sayesinde psikolojik desteğin insan hayatında ne kadar önemli olduğunu anlamaya başladı. Aslında her insanın hayatında olumsuz şeyler olduğu ve herkesin zaman zaman psikolojik desteğe ihtiyaç hissettiği artık tartışmasız bir şekilde kabul edilir bir durum.

Geleceklerini belirleyecek sınavlara girecek gençler için de sınav önemli bir kaygı, korku uyarıcısıdır. Bu gençler zaten yoğun bir temponun, koşturmacanın içindeyken bir de kazanamazsam hayatım biter, ailem ne der, arkadaşım kazanır da ben kazanamazsam ne olur gibi sorular ile ruhen çökmeye devam etmektedir. Çevresinde hiçbir yapıcı tutum göremeyen genç artık sınavla mı yoksa kendi sorunları ile mi uğraşacağı çıkmazında sıkışıp kalır. İşte tam bu noktada genç için en önemli şey psikolojik destektir.

Gençler için durum artık sadece sınav kazanmak değil. Sadece sınav kazanmak olsa süreç bu kadar yıpratıcı olmazdı. Sınav için genç yaştaki insanların daha deneyebileceği çok süre var. İşte burada ortaya anne-baba faktörü giriyor. Aile, başarısız bir çocuğa sahip olmanın kendileri için utanç verici bir şey olduğunu bu durumu eşe, dosta nasıl söyleyeceğini düşünüyor.

Biz, Donanım Temel Lisesi olarak çocuklarınızı kendi çocuklarımız gibi görüyoruz. Ve onlar için en iyi olanı yapmaya çalışıyoruz. Başarısız olurlarsa ne derler değil, ‘’ başarılı olmak için ellerinden ne gelir, biz onları, bu sürece en iyi şekilde nasıl hazırlarız bunun için uğraşıyoruz.

Temel Lisemizdeki uzman psikologlar ile çocuklarımızın yaşadığı mahalle baskısı, aile baskısı, sınav kaygısı, kötü ruh hali tamamen unutturulup tek önemli şeyin ‘’öğrenmek’’ olduğu fikri aşılanıyor. Bu sayede çocuklarınız hem ders çalışmayı seviyor hem de baskıdan kurtuldukları bir ortam olduğu için ruh olarak kendilerini en rahat hissettikleri yer Donanım Temel Lisesi oluyor.

Biz Donanım olarak çocuklarınızı kayıtsız şartsız seviyoruz. Kim ne der düşünmüyoruz. Onlara arkadaşça yaklaşıp sorunlarını anlayıp çözüyoruz. Uzman öğretmenlerimiz ile keyifli bir şekilde sınavlarına hazırlanırken Uzman Psikologlarımız sayesinde kafalarında onlara engel teşkil edecek ne varsa oradan çıkartıp uzaklara yolluyoruz.