Temel Lise Hakkında Merak Edilenler

Temel lise,  eğitim öğretim hayatına yeni katıldığı için birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Tam olarak tanınmadığı için insanların akıllarında birçok şey olmaktadır. Acaba temel liselere öğrencimizi göndersek hangi avantajlara sahip olacağız? Acaba hangi sorunlar olacak şeklinde birbirinden çok sorular olmaktadır.

Temel lise hakkında merak edilenler hakkında genel olanlar şu şekildedir:

Temel lise nedir?

Temel liseler çıkarılan kanun sonucunda kapatılan dershanelerin gerekli alt yapı çalışmalarını yaparak eğitim hayatına katılması ile oluşan eğitim kurumlarıdır. Gerekli çalışmaları yapan kurumlar artık temel lise adı altında eğitim verecektir.

Temel liseler kolej midir?

Temel liseler kolej değildir. Benzer görülmesine rağmen farklıdır. Kolejlerde verilen eğitime rakip olacak eğitim kurumlarıdır.

Temel lise avantajları nelerdir?

Temel liseler normal devlet okulundan farklı olarak eğitim hayatına yeni bir seçenek sunmaktadır. Bakanlığa bağlıdır. Dershane geleneği olduğundan dolayı verilen eğitim de bu şekildedir. Öğrenci en fazla 15 kişilik bir sınıfta ders alacaktır. Bu durumda devlet liselerindeki kalabalık sınıfların olmadığını göstermektedir.

Ve yine öğrenciler gerekli olduğu durumlarda birebir eğitim alacak ve eksikliklerini tamamlayacaktır. Hafta sonu kursları ile öğrencilerin eksik ya da yanlış öğrenmeleri giderilecektir. Düzenli olarak yapılan denemeler sayesinde öğrenciler hem sınav mantığını öğrencilere adapte ediyor ve hem de verilen eğitim sonucunda eksiği olan öğrencilerin eksikleri belirleniyor. Bu belirleme sayesinde eksikler rehberlik yolu ile planlama yapılıyor. Birebir derslerle bu eksiklikler gideriliyor.

Temel liselerden mezun olan öğrenciler normal liselerden mezun olan öğrencilerle denklik sorunu yaşıyor mu?

Kesinlikle hayır. Bakanlığa bağlı bir kurum olduğundan dolayı verilen diplomalar zaten bakanlığın onayı ile olmaktadır. Mezun olan öğrencilerin diplomaları devlet liselerinden mezun olan öğrencilerin diplomaları ile aynı geçerliliğe sahiptir.

Temel liselerde devlet yardımı oluyor mu?

Temel liseye kaydı yapılan öğrenciler bunu belgelemeleri halinde devlet temel liselere teşvik amacı ile maddi yardımda bulunmaktadır.

Temel liselerde nakil işlemleri konusunda zorluk yaşanıyor mu?

Herhangi sorun olmamaktadır. Nakil işlemleri sırasında sorunsuz şekilde ister diğer liselerden temel liseye nakil yaptırın isterseniz temel liseden diğer liselere kayıt yaptırın herhangi bir sorunla karşılaşmayacaksınız. Dikkat edilmesi gereken tek konu öğrencilerin o alanla ilgili zorunlu dersleri almış ve başarı ile geçmiş olmasıdır.