Temel Lise Ve İşlevi

Türkiye’de eskilerden beri devlet tarafından merkezi sınavlar yapılıyor. Bu merkezi sınavların sonuçları ile öğrenciler lise veya üniversitelere yerleştiriliyor. Ülke genelinde okullarda eğitim – öğretim düzeylerinin eşit olmadığı da bir gerçek. Fakat öğrenciler aynı sınavlarda yarışmakta. Bu durum öğrencileri ek ders almaya mecbur kılıyor. Bu sırada da devreye temel liseler giriyor. Temel liseler öğrencileri direkt olarak üniversite sınavlarına (YGS, LYS) hazırlıyor.

Ek ders ve etüt programları ile öğrenci, daha yoğun çalışma temposunda sınavlara daha iyi koşullarda hazırlanıyor, bu da öğrenciyi rakiplerine göre daha öne çıkarıyor. Temel lisede branşında bilgili ve tecrübeli öğretmenler ile birlikte konu anlatımlı soru bankalar, genel tekrarlar, testler ile birlikte öğrenci sınavlara daha geniş kapsamlı bir çalışma ile sınavlara hazırlanıyor. Daha önceden dershane olan temel liseler, yıllardan beri edindikleri bilgi ve birikimler sayesinde sistemin içinde zorlanmadan eğitimlerine devam edecektir. Haftada en az 35 saat ders verecek olan temel lise ücret konusunda özel okullardan daha ucuz fakat dershane fiyatlarına oranla da yüksek olacaktır.

Temel lise 35 saat ders gören ve özellikleri ile Anadolu liseleri ile aynı statüde olan bir lise olacak. Yani Anadolu lisesi mezunları hangi haklara sahip ise temel lise mezunları da aynı haklara sahip olacaklar. Yani askeri okullar, polis okulları gibi okullarda karşısına herhangi bir engel çıkmayacak. Adının temel lise olmasının sebebi dershaneden dönüşen okullar olması ve diğer okullarla karışmaması içindir. Öğrenciler notlarını ve mezun olunca diplomalarını temel lise tarafından alacaklardır. Temel lise eğitim sistemi, okul dersleri ve sınavlar aynı şekilde olacaktır, ek olarak etüt ve özel dersler olacaktır.

Müfredat Milli Eğitim Bağanlığı’na bağlı olacaktır. Diğer okullardan ayıran en önemli fark ise okul sonrası etüt ve ek dersler olup öğrenci birebir özel ders alabilmesidir. Yani eski dershanecilik sistemi ile okul sistemi bir arada olacak. Öğrenci isterse üniversite sınavı için gerekli olmayan dersleri uzaktan eğitim şeklinde alabilir. Bu da okul zamanından çalmayıp üniversite için gereksiz ders yoğunluğu oluşturmayacaktır. 9. Sınıf için kayıt olacak öğrenciler liseye geçiş için gerekli şartları taşıdığı taktirde hiçbir sınava tabii tutulmadan kayıtları yaptırılabilir. Eğer başka bir lisede okuyorsa nakil yolu ile temel liselere kayıt yaptırabilirler. Temel lise doğru bir karardır. Eğer dershaneler olmayacaksa en azından hem dershane hem okul görevi gören, kaliteli öğretmenler ile etüt ve ek dersler veren temel lise en doğrusudur.