Temel Lisede Ders Anlatılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1-    Öğrencilerinize özel olduklarını ilgi ve alakanızla hissettirmeniz gerekli. Yani dersi düz bir şekilde tahtaya yazarak geçmemeli, öğrenciler ile birebir olarak soru – cevap yapılmalı.

2-    Öğrencilerinizin ilgi ve alakalarını diri ve canlı tutmak için ders anlatımında ses tonunuza dikkat etmelisiniz. Konunun en önemli noktasını anlatırken özel olarak ses tonunuzu ayarlamalı, vurgular yaparak anlatılmalı.

3-    Temel lise sınıflarında ki her bir öğrenci, tahtada ders anlatan öğretmeni tarafından özel olduğunu düşünmek ve uygulamada da görmek ister. Bunun için öğretmen öğrenci ile çok sık göz teması kurmalı ve konunun içeriği ile ilgili sorular sorarak  geri dönüşler çerçevesinde öğrencileri tebrik etmekten geri kalmamalıdır.

4-    Bir önceki derste anlatılan konunun ana hatlarını kısaca verip, can alıcı noktalarını  hatırlatıp yeni konu hakkında ön bilgi vermelisiniz.

5-    Anlatacağınız konunun ana hatlarını verip can alıcı noktaları örneklendirip öğrencileri dinlendirmeli ve tekrar konuyu toparlayıp bitirmelisiniz.

6-    Anlatacağınız konuya daha önceden özel olarak hazırlanmalı ve konuya çok iyi hakim olmalısınız. Konuyu kavramaya yardımcı örnekler ile konun kavrandığı izlenimi oluştuktan sonra püf noktaları anlatarak örneklendirmelisiniz.

7-   Temel lise öğretmenleri olarak tahta kullanımına çok dikkat etmelisiniz. Yani anlatacağınız konunun ana başlıklarını bir köşeye yazıp şu anda anlatılan konunun altını çizebilirsiniz. Anlatılan konuyu özetleyen kelimeleri seçmeli ve öğrencilerin gözlerini fazla yormamalı ve korkutmamalısınız. Tahtada konunun içeriğine göre vurgulanacak konunun önemine göre özel olarak farklı renkte kalemler kullanabilirsiniz.

Çünkü temel lise öğrencileri her şeyin en iyisini hak ederler.  Temel lise öğretmenleri olarak engin bilgi ve deneyimlerinizi sevgili temel lise öğrencilerine en iyi şekilde aktarmalısınız.